Умови батьківської любові, або 5 мов, якими розмовляють діти.
Якщо навчання і виховання є тими двома колесами, завдяки яким їде колісниця батьківського догляду за дітьми, то любов є тим мастилом, що дозволяє колесам гладко крутитися. Жоден спосіб навчання і виховання не буде справді ефективним, якщо дитина не почувається любленою. І навпаки, якщо дитина і відчуває, що її люблять, навіть незграбно намагаючись виховувати і вчити, можна виростити здорову особистість.
Я переконаний, що загалом є п'ять почуттєвих мов любові і що кожна дитина розуміє котрусь із них краще за інші.
Мова любові № 1. Слова підтримки
Говорити дитині добре про неї і про те, що ви позитивно її оцінюєте, – одна з головних мов любові. Ось можливі слова підтримки: "Молодець!", "Дякую за допомогу", "Мені сподобалося, як ти це зробив; мушу сказати, ти добре попрацював", "Я вдячний тобі за це", "Чудова гра", "Дякую, що допомогла мені сьогодні", "Ти справжній силач", "Ти така красива", "Я люблю тебе". Таке вираження підтримки важливе у донесенні свої любові до всіх дітей, але для того, основною мовою кого є слова підтримки, воно – насущне джерело життєвої сили.
Мова любові № 2. Час разом
Час разом означає, що ви приділяєте дитині свою нероздільну увагу. Дитину, в якої це основна мова, не задовольнить нічого, крім тривалого приділення їй уваги. Це можуть бути читання книг, ігри з м'ячем, катання на велосипедах, прогулянки чи просто розмова. Це ті моменти, що дозволяють дитині почуватися любленою. Слова "Я тебе люблю" без проведення часу разом здаватимуться порожніми. Слова батьків можуть бути щирими, але дитина не відчуватиме любові.
Мова любові № 3. Фізичний дотик
Ми віддавна знаємо, яку силу має фізичний дотик у виявленні любові. Дослідження засвідчили: у немовлят, яких часто обіймають, з любов'ю голублять, формується краще психічне здоров'я, ніж у малят, залишених без такої уваги. Дотик життєво важливий для всіх дітей, але деякі саме через люблячий дотик найкраще відчувають любов. Спосіб, у який торкаємося, без сумніву, слід змінювати з віком. Обнімання підлітка в присутності його друзів радше викличе почуття розгубленості, ніж любов. Але основна мова любові підлітка – фізичний дотик, він страшенно прагне дотику, коли друзів немає поруч.
Мова любові № 4. Отримування подарунків
Дарування й отримування подарунків є загальноприйнятим виявом любові. Подарунок говорить: "Тато (мама) думали про мене". Коли ви повертаєтеся з поїздки і привозите дитині подарунок, він промовляє: поки вас не було, ви думали про неї. Це не означає, що для відчуття любові дитині, в якої це основна мова любові, ви повинні дарувати все, що вона попросить. Однак це все означає: слід дарувати значну кількість подарунків, бо інакше вона не почуватимуться любленою. Не потрібно дорогих подарунків. Це можуть бути самі дрібниці, навіть листочок осінній, шишка, наклейки тощо. Та насправді цінується найбільше увага. Увага – це найбільший подарунок!
Мова любові № 5. Вчинки служіння
Робити для дитини те, що, як ви знаєте, вона цінує, – це ще одна з основних мов, якою промовляє любов. Приготування їжі, прання одягу, забезпечення транспортом, допомога з домашнім завданням, відвідування шкільних спортивних заходів – усе є умовами любові. Для дитини, основною мовою якої є вчинки служіння, такі діла стають першочергово необхідними для її емоційного благополуччя. Ремонт велосипеда означає більше, ніж можливість знову кататися. Така допомога змащує колеса Любові.
Існує концепція "резервуара любові" психіатра і письменника Роса Кемпбела. Він вважає, що всередині кожної дитини є резервуар для заповнення почуттям любові. Коли дитина відчуває, що батьки ЇЇ щиро люблять, вона нормально розвивається і буде відкритою до навчання і виховання. Коли резервуар любові порожній і немає почуття любові з боку батьків, найімовірніше, виникне протест проти намагання навчати чи виховувати.
Все це – дієві способи вираження своєї любові, але для кожної дитини їхня важливість не однакова. Якщо розглядати п'ять мов любові, то для кожної дитини є основна і другорядна. Ці дві важливіші за три інші. Якщо батьки постійно розмовляють основною і другорядною мовами любові своєї дитини, то вона почуватиметься любленою. Якщо ж ні, може виникнути відчуття відсутності любові, хоча й батьки послуговуються трьома іншими мовами.
Недостатньо, щоб батько чи мати любили дитину. Суть питання можна сформулювати таким чином: "Чи відчуває дитина, що її люблять?" Кожному консультанту траплялися діти, старші і молодші, які говорили: "Мої батьки мене не люблять. Вони люблять мого брата, але мене ні". Майже в кожному з цих випадків батьки насправді дуже глибоко люблять. Проблема в тому, що вони не говорили основною мовою любові своєї дитини. Як наслідок, дитина виросла з порожнім резервуаром любові.
ВИЗНАЧЕННЯ МОВ ЛЮБОВИ ВАШИХ ДІТЕЙ
Як виявити основну мову любові вашої дитини? Є три способи. Перш за все поспостерігайте, як вона виявляє свою любов до вас.
Якщо син регулярно говорить вам про те, як добре, що має таких добрих тата чи маму, що ви готуєте їсти і тому подібне, мабуть, його мовою любові є слова.
Якщо дочка весь час приносить вам те, що сама зробила і загорнула в подарунковий папір, або те, що знайшла в магазині, швидше за все, її мовою любові є отримування подарунків.
Якщо дитина постійно хоче обняти вас і торкатися вас, можна припустити: її основною мовою любові є фізичний дотик.
Якщо син постійно хоче допомогти вам із хатньою роботою, то його мовою любові є вчинки служіння.
Якщо маленька дочка постійно прагне бавитися з вами, читати з вами книжки і просто щось робити з вами, дуже ймовірно, що її головною мовою любові є час разом. Ваші діти дають вам те, що хотіли б ви отримати самі.
По-друге: Уважно дослухайтеся до прохань дитини, поки не помітите певну тенденцію. Коли побачите, що одна з п'яти мов любові виділяється з-поміж інших, вважайте це основною мовою і надалі зосереджуйтеся на ній як на головній, чи хоча би другій за значимістю.
Третя підказка – послухати, на що найчастіше жаліються ваші діти. Якщо вони вас критикують за те, що ви не бавитеся з ними, не даруєте нічого, не згадали відмінної оцінки в табелі, вони натякають на основну мову любові. Діти найбільш схильні до критики саме в тій сфері життя, яка стосується їхньої основної мови любові.
Поки ви не впевнені щодо основної і другорядної мов любові, зосередьтеся почергово щомісяця на одній із них і подивіться на реакцію протягом цього часу. Коли ви розмовляєте основною мовою любові дитини, вона переважно краще сприйматиме ваше навчання і виховання, вироблятиме більш позитивне ставлення до життя загалом – і це сприятиме посиленню гармонії сім'ї. Але коли в дитини резервуар любові буде порожнім, вона остаточно зіпсується.
До-речі: цими мовами любові «розмовляють» не тільки діти, але й дорослі. І вони є одними із стрижневих аспектів подружнього життя. Основне – це любов до партнера. Любов щира, безумовна, безапеляційна, лагідна, самовіддана, жертовна.
За матеріалами книги Г. Чемпена «П’ять умов доброї сім’ї».
«Любов довготерпить, милосердствує, не заздрить, не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, а тішиться правдою, усе зносить, вірить у все!»