Школа М - Агітації →
Думки
→ Перегляд
Рекомендації для підготовки і виступу перед аудиторією
На даному етапі розвитку партії, особливо під час активної агітаційної роботи та проведення різного рівня нарад, нам всім потрібно зважувати на такі важливі складові: що, де, коли, кому і ЯК ми доносимо ідеї мерітократії.
«Як вести агітацію серед сусідів, друзів, колег по роботі та інших зацікавлених осіб», – дуже добре описав Ігор Шевченко тут:' http://meritokrat.org/groups/post?group_id=50&id=849'
В даній темі універсальні рекомендації для підготовки і виступу перед аудиторією (зацікавленою і не зацікавленою) чи проведення наради.
Основні рекомендації:
1. Особиста підготовка оратора. Потрібно: добре продумати тему виступу; підготувати матеріал, з яким будете виступати. Яскравий, короткий, чіткий виступ повинен заволодіти увагою слухачів, викликати довіру, інтерес до оратора і його промови (тут потрібно готуватися не гірше, ніж викладач до лекції – використовувати наочний і роздатковий матеріал, застосовувати факти, аргументи тощо);
2. з’ясувати причини, мету виступу, важливість порушеної теми, аргументи, за допомогою яких можна залучити до розмови кожного слухача, – тобто діалог, а не монолог!;
3. згрупувати інформаційні матеріали відповідно до плану виступу. Опрацьовуючи необхідну інформацію, потрібно дбати про композицію виступу (вступ, основна частина, висновок);
4. підкреслювати найважливіші думки, пояснювати, описувати, розповідати, доводити, тобто розвивати думку. Тут у нагоді стане пост Ігора Шевченка: Мерітократична партія України – це…http://meritokrat.org/blogpost2405
5. проілюструвати тему виступу наочними матеріалами (особливо коли дається кількісний і якісний аналіз, наприклад, електорату вашого регіону). Тут справлять враження таблиці, схеми, діаграми;
6. написати повний текст виступу і прочитати свій виступ вдома вголос. Це допомагає уточнити зміст, знайти потрібні слова і необхідний тон, інтонацію.
Початок виступу. Тут діє т.зв. «Ефект перших 30 секунд», – за цей час потрібно влучними кількома фразами заставити аудиторію залишитися і слухати Вас. Класичної кальки чи шаблону таких фраз немає і бути не може. Тут оратор сам повинен визначитися, враховуючи віковий, інтелектуальний склад і «настрій» аудиторії та орієнтуватися, як то кажуть «на місці» з чого починати. А почати можна доречним крилатим висловом, оригінальною пропозицією, посиланням на відомий твір, історією з власного життя, риторичним запитанням тощо. Важливо з перших фраз чітко сформулювати найважливішу думку своєї промови. Все інше (факти, докази) доповнюватимуть і розкриватимуть її, але ніщо не повинно завуальовувати основну мету виступу.
З власного викладацького досвіду знаю, що особливе значення має безпосередній контакт з аудиторією:
1. візуальний – погляд «очі в очі» (а не в «міжбрів’я» чи «поверх голови» – цими методами взагалі не слід зловживати); міміка, пантоміміка;
2. діалогічний: запитання-відповіді;
3. манера спілкування. Також на цьому етапі відразу слід встановити регламент і умови: скільки часу відводиться на основну доповідь, на запитання, коли люди можуть задавати запитання – по ходу, чи в кінці доповіді, у якій формі, усній чи письмовій-записками тощо.
Небажано відповідати під час виступу на усні запитання, оскільки це відволікає промовця, розриває логіку міркувань. Можливо, що деякі запитання слухачів оратор передбачить і відповість на них у своєму виступі. На невисвітлені у промові питання потрібно обов’язково дати відповіді, якщо ви не готові відповісти, непотрібно стидатися цього, а просто необхідно визнати це, пояснити причину і запевнити що вивчите це питання і дасте вичерпну відповідь письмово чи індивідуально.
Іноді з різних причин негативно налаштовані до промовця слухачі роблять зауваження під час виступу, таки чином відверто провокуючи конфлікт. На такі зауваження не слід відповідати агресивно, наприклад: «Ваше зауваження недоречне», «Подумайте, що ви говорите». Слід відреагувати тактовно, аргументовано, зберігаючи внутрішню рівновагу і не забуваючи про головну мету виступу.
Розвиток виступу і заволодіння увагою слухачів. Зосередження уваги аудиторії є лише початком. Кожне наступне слово виступаючого має наголошувати на важливості проблеми, підводити до усвідомлення її суті і вирішення. Якщо у письмовому повідомленні головне виносять в окремий параграф, або виділяють, то у промові використовують інші прийоми: змінюють тон голосу, ритм мовлення, намагаються створити образ, який слухачам буде складніше забути.
Для переконання, доведення певної точки зору користуються фактами (ілюстраціями, прикладами, порівняннями, статистичними даними) при цьому використовуючи технічні засоби. Однак перевантажувати виступ цифрами недоцільно, оскільки вони можуть відвернути увагу від головного. Цифри повинні бути зрозумілими, наочними. Необхідно знати, що психологічно люди здатні сприймати важливу інформацію і концентрувати увагу на цифрах не більше 20 хвилин. За цей час потрібно викласти основні ідеї, факти, заперечити, переконати.
Під час промови слухачі, як правило, уважно стежать за логікою міркувань виступаючого. Міркування не повинні бути абстрактними, ускладненими, а опиратися на добре відомі слухачам предмети, явища. Свої міркування можна розгортати індуктивним чи дедуктивним методами, тобто від причини до наслідку, або навпаки.
Позитивно впливає на настрій і сприйняття людей доречна інтерпретація дотепної історії. Але використовувати слід історії, які відповідають змісту виступу. Розповівши цікаву історію чи вживши дотепне слово, не варто робити пауз для оплесків, демонструвати своє очікування заохочення сказаному.
Увага! Після кожного важливого блоку питань слід підвести короткі висновки і можна приймати по цьому блокові питань відразу конкретні рішення.
Завершувати промову слід на оптимістичній ноті ще раз наголосивши на основних висновках по кожному блокові питань. В кінці зустрічі, не залежно від її успішності, слід підкреслити переваги, питання, які вирішені, взаємні вигоди тощо; уточнити питання, стосовно яких не дійшли згоди. Тут потрібно наголосити, що до них слід повернутися під час наступної зустрічі або ж в робочому порядку (при цьому важливо відразу призначити дату наступної зустрічі, особливо в ситуації, коли було багато конфліктних моментів і невирішених питань).
Поцікавтеся, чи задоволені процедурою зустрічі її учасники і висловіть своє задоволення; щиро подякуйте всім за участь в зустрічі, а відповідальним особам і за організацію зустрічі.
Вдалих і результативних зустрічей і виступів!