Оцінка
3 0
Переглядів
279

Три кита на яких стоять всі негаразди української податкової системи

Суббота, 11:04, 16/04/11

Для того, щоб реформувати щось треба спочатку усвідомити, що не так в системі, яка зараз існує.

Система, що діє зараз в Україні не народжувалась зі стелі. Це ретельно зібраний, теоретично і практично обгрунтований досвід багатьох податкових систем різних країн.

Ви не знайдете в нашій системі чогось такого, чого б не було вже десь. ПДВ, податок на прибуток, соціальні платежі, податок з доходів фіз. осіб - все це притаманно більшості податкових систем.

Чому ж у них все працює, а в нас все так погано?

Насправді в "них" також все працює не ідеально. Особливо це стосується ПДВ. Але в нас податкова система вже давно не просто погано працює, а перетворилась в механізм репресій підприємницької ініціативи і придушує економіку нашої держави.

Питання не просто в тому скільки ми мусимо сплачувати податків, а як ми їх мусимо сплачувати.

Так, наприклад, головною вадою українського податку з прибутку підприємств - є невизначеність його бази. Це призвело до того, що законодавці вимушені були перетворити закон про цей податок в, фактично, Біблію для бізнесу, по якій вони мають вести свій бізнес. Там прописано, як торговець ціними паперами має торгувати, як заправляти ваші автівки, як ви мусите їздити в відрядження. Але скільки не прописуй все життя не пропишеш. Тому завжди можна знайти чергові можливості до легального ухиляння від цього податку. Тому то податківці давно не звертають уваги, а ні на ставки цього податку, ні на те як його обчислили. Вони просто не приймають ваші звіти, і у неформальній обстановці роз'яснюють скільки у вас має бути прибуток, щоб не було проблем.

Але такий простий підхід в стягуванні цього податку не звільняє вас від необхідності нести всі тяготи адміністрування всієї маячні, що прописав законодавець, як то амортизація, інвентаризація, бланки на відрядження і т.п., що є також додатковим джерелом наповнення бюджету, бо за такої складної системи ви завжди будете помилятись і вас завжди буде за що штрафувати.

Те саме і з ПДВ. Це закон чемпіон з внесених змін. Але скільки цих змін не вносили він ніколи нормально не працював і ніколи працювати не буде. Бо хибний в самій суті.

Ну і годі казати, що одною з головних проблем нашої податкової системи є "зарплати в конверті", а точніше те що їх породжує.

А породжує їх нечесне і не справедливе надвисоке навантаження на фонд оплати труда. Якщо коротко, то з заробленої підприємством гривні, щоб віддати готівку робітнику, роботодавець має більше половини віддати державі у вигляді тих чи інших платежів. Звичайно, що за такої системи усіма правдами і не правдами люди намагаються обійти цю систему. І жодні каральні методи це не змінять.

Отже на сьогодні ми маємо 3 глобальні проблеми для нашої податкової системи:

-ПДВ

-Податок з прибутку

-навантаження на заробітні плати

Що з цим робити? Ми маємо усвідомити, що радикалізм тут неприпустимий. Які б ці податки погані не були, треба розуміти, що ПДВ формує більше половини податкових надходжень бюджету, з прибутку також дає дуже велику частку бюджету, а заробітні плати - це основне джерело наповнення Пенсійного Фонду та місцевих бюджетів, що фінансують освіту та медицину.

Що ж робити? Як змінити це і не нашкодити?

Я б запропонував рухатись наступним чином.

На першому етапі:

-ПДВ змінюємо на податок з продажу(не плутати з обороту). Це майже те саме, відмінність лише в способі адміністрування. Адміністрування ПДВ пропорційно розподілене між усіма ланками виробництва, що і породжує усі негаразди, особливо з відшкодуванням з бюджету, де всі ухиляння і шахрайства відбуваються. А податок з продажу повністю сплачує до бюджету остання ланка, тобто як правило, рітейл. Це робить цей податок дуже прозорим і простим в адмініструванні. Він не потребує жодних відшкодувань з бюджету. При цьому він має всі переваги ПДВ.

Проста заміна ПДВ на податок з продажу може вплинути на бюджет лише в сторону його збільшення, кількість працівників податкової зможемо радикально зменшити, а усі компанії, що безпосередньо не здійснюють реалізацію своїх товарів чи послуг кінцевим споживачам взагалі не будуть перейматись цим податком.

Податок на прибуток вже фактично давно перетворився на галузевий податок з обороту. Все що треба зараз зробити, це законодавчо визнати цей факт. Щоб усі стали у рівні умови. Цей, на перший погляд, простий крок в один момент спростить ведення українського бізнесу на декілька порядків. Бо не потрібно більше буде гадати, що відносити до собівартості, вести безліч обліків, амортизувати і т.і.

І нарешті, навантаження на зарплати. Основним тягарем тут є соціальні внески і в першу чергу відрахування в ПФ. Тут варто просто звільнити зарплати від цього тягаря, тим більше що вже давно по факту вони не є соціальними внесками, а лише різновидом прибуткового податку з громадян, що працюють.

Ми маємо просто віднайти альтернативну базу для оподаткування в ПФ та інші фонди. Принагідно ПФ ми маємо просто розпустити(приватизувати), а усі пенсії, що зараз сплачуються мають бути визнані простою соціальною допомогою, що сплачуються за рахунок бюджету. По факту вони давно такими і є, це буде лише констатація очевидного факту.

Перспективними замінами для компенсації бюджету можуть бути:

-податок на нерухомість(землю), його треба збирати згідно ринковій ціні на об'єкти і, враховуючи кількість дорогої нерухомості, тут є великий резерв для наповнення бюджету.

-збільшення рент за користування надрами і природними ресурсами. Ми ж знаємо звідки такі великі статки у наших олігархів? Це явно дуже перспективний ресурс. Все ж надра є власністю не лише декількох сімей і тут варто попрацювати в напрямку справедливого оподаткування.

Ну і звичайно основним компенсатором бюджету має бути його більш ефективне і справедливе витрачання.

-мають бути відмінені усі види дотацій

-скасовані всі пільги. Усім! Справжні чернобильці, афганці і інші заслужені категорії мають отримувати належну їм компенсацію і виключно в грошовій формі.

-інші реформи включно з податковою мають радикально скоротити кількість чиновників і відповідно видатки бюджета ні їх утримання.

На другому та наступних етапах ми маємо поступово змінювати саму філософію нашої податкової системи і перетворювати її з системи оподаткування прибутків на систему оподаткування видатків. Це і буде запорукою справедливого і ефективного оподаткування, що сприяє розвитку суспільства.

Коментарі

Додати коментар

Лі Куан Ю

Сингапурська історія

Лариса Буракова

Почему у Грузии получилось

Хроніка реформ у Грузії

Боротьба з корупцією

Фільм Єжи Гоффмана

Україна. Становлення нації