Як повернути банківський вклад?
Керуючись національним законодавством, яке доволі таки лояльне до вкладників, – повернення депозитних коштів можна здійснити в будь-який час.
Здійснюючи будь-яку операцію з банком, вкладникам потрібно ознайомитись з двома актами, які покликані регулювати цей процес. Перш за все – це Цивільний кодекс, а саме параграф 71 глава 3 «Банківський вклад» та інструкція «Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах».
Судячи з положень згаданих документів, зняття валюти з депозиту не повинно викликати особливих проблем. Але як бути коли зняти кошти потрібно достроково?
Згідно з ч. 2 ст. 1060 Цивільного кодексу, за договором банківського вкладу незалежно від його виду, банк зобов’язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника. Винятки становлять юридичні особи, в яких договір передбачає інші умови повернення. Проте, для фізичних осіб в незалежності від умов договору, право повернення депозиту повинно реалізовуватись за вимогою особи.
Практика показує, що нерідко банківські установи відмовляють повернути вкладені кошти чи повертають лише їх частину або ж з меншими відсотками. Щоб ваш вклад був повністю повернутий, а відсотки відповідали тим, які є в договорі, спробуйте використати наступний алгоритм дій:
- Попросіть банк видати вам довідку про стан депозитного рахунку і руху по ньому. Така дія з вашого боку дасть зрозуміти про вашу обізнаність, та й на випадок судового позову буде вагомим доказом про реальну суму зобов'язання.
- Наступним кроком є власне написання заяви про повернення вкладу. Однак, тут також потрібно керуватись певними правилами. Потрібно чітко і лаконічно мотивувати у заяві причину повернення вкладу, а також зазначити в якій формі потрібно його повернути. Позаяк ви можете отримати гроші готівкою, що називається «на руки», чи на банківський рахунок.
- Пишучи заяву, посилайтесь на статті законодавства, в цьому випадку – це ст. 1075 Цивільного кодексу України, яка дозволяє вкладнику розірвати договір депозиту в будь-який час. Заява пишеться в довільній формі, проте не забудьте вказати в заяві наступне:
1. номер договору і дату його укладення;
2. суму депозитного вкладу;
3. дати повернення всієї суми чи її частини.
Заяву подавайте в двох екземплярах, щоб один з вхідним номером залишити собі. Подавати слід за два (робочих) дні до дати отримання коштів.
В якій валюті можуть бути повернуті кошти?
Відповідно до п. 1.6 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, банк сплачує вкладнику суму вкладу (депозиту) і нараховані за ним проценти:
- у національній валюті, якщо грошові кошти надійшли на вкладний (депозитний) рахунок у національній валюті;
- у валюті вкладу (депозиту), якщо грошові кошти надійшли на вкладний (депозитний) рахунок в іноземній валюті, або на умовах та в порядку, передбачених договором, відповідно до заяви вкладника ‒ в іншій іноземній чи в національній валюті;
- у банківських металах, якщо вкладний (депозитний) рахунок відкритий у банківських металах, або на умовах та в порядку, передбачених договором, відповідно до заяви вкладника ‒ у національній валюті.
Nota bene
Банк має право змінити розмір процентів, які виплачуються на вклади на вимогу, якщо інше не встановлено договором.
Це положення Цивільного кодексу дуже часто відлякує потенційних вкладників. Однак не все так категорично. Насамперед банк повинен повідомити про зменшення відсотків рекомендованим листом і зменшуються вони після одного місяця з дня отримання вами листа. По-друге, не допускається одностороннє зменшення банком встановленого договором розміру процентів на строковий вклад або на вклад, внесений на інших умовах його повернення.