Оцінка
12 0
Переглядів
497

Деталізація Програми МПУ

Вiдредаговано: Олександр Гнєдаш
Вівторок, 23:25, 20/12/11

 Передмова

      Долучившись до виконання  тематичного плану МПУ на 2011 рік, зокрема його п. 4 – «Ідеологія: підготовка розгорнутої програми партії – механізмів досягнення цілей, зазначених у базовій Програмі» та завдань Голови Партії в матеріалі «ЩО ДАЛІ? Наш план на 2011 рік», де задача деталізації Програми, взагалі, названа першою, робочою групою спільноти «Функціональна модель України» розроблено  варіант проекту більш розгорнутої програми МПУ.

       Проект цієї Програми розроблено на основі принципів та основних засад базової Програми МПУ, схваленої Установчим з’їздом Партії, та згідно функціональної моделі системи «Держава Україна», розробленої в нашій спільноті.

     Проект Програми для ознайомлення та обговорення наведено нижче.  При ознайомленні з програмою прошу враховувати два наступних, принципових моменти.

  По-перше. Положення Програми ми намагалися формулювати не у вигляді, щоб СПОДОБАТИСЬ ЧИТАЧАМ звичними словесними «штампами», а у вигляді, який буде СЛУГУВАТИ ВИКОНАВЦЯМ в якості компаса для досягнення мети.  Впевнений, наші виборці вже добре вміють відрізняти перше від другого.

  По-друге.  Цей проект Програми «більш розгорнутий», але не до такого рівня, коли є всі вичерпні відповіді на всі можливі запитання, а лише до рівня нашого сьогоднішнього реального розуміння задач та механізмів їх вирішення.  Процес подальшого  «розгортання» та деталізації Програми – перманентний, до якого ми маємо періодично повертатися в міру її доопрацювання та перетворення в робочу технологію життєдіяльності суспільства.

                                     

                                                                                                                                                                                   Проект

Програма Мерітократичної партії України –

                                         партії гідного майбутнього

 

1. Сучасні виклики українського державотворення


    Україна потребує кардинального оновлення, і насамперед оновлення влади – адже першопричиною всіх проблем в Україні є низька суспільна ефективність людей при владі та в політиці.

   Результатом володарювання в Україні негідних влади людей є низький рівень життя переважної більшості населення, занепад в економіці та в усіх інших сферах життєдіяльності суспільства.

   Саме тому першочерговим завданням суспільства є докорінна заміна наявної системи державної влади значно більш ефективною.


 Недбалість, байдужість, безвідповідальність, обман і підкуп виборців, політичні спекуляції на болючих для суспільства проблемах, таких як мовне питання та членство в НАТО, а також корупція, крадіжки з бюджету тощо – все це тільки наслідки проблеми, першопричиною якої є суспільна неефективність і нераціональність державної системи, створеної негідними людьми при владі. Не можна позбутися наслідків, не позбувшись причини.

       Не змінивши державну систему до стану, який би унеможливлював проникнення у владу негідних людей та будь-яку суспільно неефективну їх діяльність, неможливо змінити ситуацію в країні на краще. Але проста механічна заміна одних «неякісних» людей на інших «неякісних» нічого не змінить.

 

Єдиний вихід – це докорінне, системне реформування державного механізму, щоб на технологічному рівні було унеможливлено виникнення та існування таких явищ, як корупція, бюджетні крадіжки та ін., а також гарантовано приведення до влади якісно нових людей: чесних, компетентних – які будуть щиро служити суспільству.

 
 Реальне кадрове оновлення може бути здійснено тільки на засадах широкої публічної антикримінальної та антикорупційної люстрації.

 Нові державні система та механізм мають так змінити правила політичної діяльності та функціонування влади, щоб відповідна якість людей при владі та в політиці зберігалася зі зміною поколінь. Така система буде обов'язково включати механізми дієвого суспільного контролю та відкликання посадовців будь-якого рівня.

 Мерітократія повинна стати основним принципом організації життя суспільства, а також формування та діяльності влади: країною керують чесні, здібні, компетентні, працьовиті, досвідчені та високоморальні люди, а не «актори», неуки та шахраї, яких обрали шляхом уведення людей в оману, маніпулювання, підкупу, залякування та інформаційного тероризування.

 Для ефективного реформування суспільства на таких, мерітократичних, засадах, необхідно отримати реальну владу в державі.  Для цього необхідно консолідувати всі розсудливі сили країни, як формалізовані, так і неформальні об'єднання громадян, відмовитись від суперечок з приводу емоційно-історичних та міжнародно-теоретичних питань, які розколюють суспільство та розпорошують наші сили, але не є пріоритетними на даний момент.


  Лише системні, кардинальні реформи мерітократичного спрямування здатні вплинути на стан справ у масштабах країни – зробити Україну не трошки, а значно кращою. Влада сама по собі не є метою, це необхідний механізм та інструмент досягнення вищої мети – побудови сильної та успішної України.

 Необхідно терміново розпочинати активні дії. Чекати далі нічого і ні від кого. Настав час змінювати країну! Настав час діяти.

2. Ідеологічні засади програми

 

2.1.           Мерітократична партія України (далі – партія) проголошує своєю метою побудову сильної, незалежної та успішної України шляхом створення справедливого суспільства рівних можливостей та гідного життя для всіх, в основі якого лежить принцип мерітократії – від кожного за здібностями, кожному відповідно до заслуг, а нужденним за потребами.

 

2.2   Партія визнає Людину та її Свободу своїми головними цінностями. Свобода є основною життєвою цінністю кожної людини і лежить в основі побудови вільного суспільства вільних людей. Індивідуальна свобода кожного громадянина обмежується лише свободою інших громадян та можливістю наступних поколінь мати свободу.

 

2.3. Партія вважає Гармонію головною суспільною цінністю, досягнення  якої неможливе без Любові – любові до себе, любові до ближнього, любові до природи та світу. Любов надає Свободі морального виміру, береже її від набуття руйнівних змістів, убезпечує її від перетворення на сваволю та дозволяє людині жити в гармонії з собою та навколишнім світом.

 

2.4   Партія вважає, що життєвою місією кожної вільної людини є максимальна самореалізація на користь суспільства. Кожна людина вільна у виборі свого життєвого шляху.

 

2.5  Партія вважає, що максимальна реалізація трудового, інтелектуального та творчого потенціалу кожної людини можлива лише за умови забезпечення рівності можливостей та справедливої оцінки особистих досягнень.

 

    2.6    Партія підтримує традиційні сімейні та моральні гуманістичні цінності та вважає дітей однією з найвищих цінностей суспільства.

 

    2.7   Партія впевнена, що в основі політичної свободи лежить насамперед матеріальна забезпеченість, інтелектуальний та духовний розвиток кожного громадянина, а також право на свободу совісті та слова.

 

   2.8    Партія покладає в основу своєї політичної ідеології соціальний лібералізм: індивідуальна та економічна свобода, яка розумно обмежена принципами справедливості та солідарності. Соціальною опорою партії є малі, середні та великі неолігархічні підприємці, наймані працівники (в т. ч. робітники та селяни), вільні професіонали, інтелігенція, освічена молодь.

 

    2.9   Партія вважає, що для максимальної самореалізації людина повинна бути здоровою, освіченою, духовно та культурно розвинутою. В суспільстві пропагується шанобливе ставлення до природи, культ знань, культ здорового способу життя та важливість духовного розвитку та культури.

 

   2.10  Партія переконана, що самоорганізація населення у самоврядні громади і зміцнює дух солідарності, єдності та взаємодопомоги, забезпечує порядок на територіях організованих громад та підвищує ефективність місцевої влади шляхом громадського контролю та впливу.

 

   2.11 Партія вважає солідарність невід’ємним елементом успішного та ефективного суспільства: громадяни ставляться з повагою один до одного, допомагають один одному, за потреби діють разом заради спільного блага, забезпечують соціальну солідарність (більш заможних та менш заможних) та солідарність поколінь шляхом справедливого розподілу частини суспільних доходів таким чином, щоб молодь могла отримати допомогу на початку самостійного життя, а людям похилого віку, які того потребують, було забезпечено гідну старість.

 

2.12       Партія дбає про добробут і створення необхідних умов для гідного життя всіх верств населення, а також турбується про тих членів суспільства, хто в силу обставин має особливі потреби (діти, молодь, інваліди, сироти, багатодітні родини, самотні матері та батьки, пенсіонери, ветерани та інші).

 

2.13       Партія впевнена, що незалежну, сильну та успішну Україну можливо побудувати тільки на міцному фундаменті українських національних культурних та історичних традицій з повагою до традицій і культур інших народів України та світу.

 

2.14       Партія виходить із того, що єдиним джерелом влади в державі є народ України.

 

2.15       Партія впевнена, що держава і влада існує для народу, а не народ для держави і влади. Головною функцією держави та влади є гідне служіння народові, захист його прав та інтересів, а також створення умов для сталого покращення рівня життя всіх громадян.

 

2.16       Партія переконана, що Україна, залишаючись унітарною державою, повинна розвиватися в напрямку децентралізації та розширення повноважень регіонів, сприяючи створенню правових, соціально-економічних і фінансових умов для їх сталого розвитку з урахуванням специфіки кожного регіону.

 

2.17       Партія вважає, що розподіл повноважень між центральними та місцевими органами влади повинен відбуватися за принципом субсидіарності - «знизу вгору»: місцеві громади делегують на вищий рівень тільки ті функції та повноваження, які не можуть виконувати самі.

 

2.18       Партія переконана, що побудувати сильну, незалежну та успішну Україну можливо лише на принципах мерітократії – влади гідних. Соціальний статус кожного громадянина за мерітократії визначається виключно на основі справедливої оцінки та визнання його особистих досягнень, моральних якостей та внеску на благо суспільства незалежно від етнічного та соціального походження, релігійних переконань та майнового стану.

    Мерітократична влада формується на конкурсній основі виключно з гідних влади людей – чесних, компетентних і готових щиро служити народу. Влада і політика відділені як від бізнесу, так і від церкви.

 

2.19       Партія вважає, що запорукою успішності суспільства та запобіжником проти зловживань і корупції є прозорість і публічність суспільних відносин, а особливо прозорість і публічність у політиці, державному управлінні та питаннях власності.

 

 2.20.  Партія визнає багатоукладність економіки України та виступає за рівноправність і захищеність усіх форм власності, в тому числі приватної власності. Вільний ринок і вільне підприємництво узгоджені з інтересами суспільства шляхом розумного та збалансованого державного регулювання. Політика економічного зростання органічно поєднується з ефективною соціальною політикою.

 

2.21.  Партія вважає, що ефективний розвиток економіки в Україні можливий лише на інноваційних засадах, для чого необхідно визнати галузі освіти та науки пріоритетними та створити всі необхідні умови для успішної їх діяльності і, цим самим, створити умови для інноваційного розвитку бізнесу і підприємництва в інтересах Українського суспільства.

 

2.22.   Партія обстоює право кожного громадянина бути гідно винагородженим як у вигляді справедливої оплати праці, так і у вигляді доходів від прибутків бізнесу, а також право вільно використовувати ці кошти.

 

2.23.  Партія виступає за побудову заможного суспільства заможних громадян. Значні перекоси у розподілі суспільного багатства, які невідворотно виникають в умовах вільної ринкової економіки, повинні корегуватися справедливою та ефективною системою оподаткування, що забезпечить соціальну солідарність.

 

 2.24.  Партія переконана, що сільськогосподарська земля, надра, лісові та водні ресурси, а також стратегічні підприємства України є національним багатством, яке має належати виключно народові України. Народ України повинен мати вплив на підприємства, від яких залежить безпека країни та життєдіяльності суспільства, незалежно від форми власності.

 

 2.25.  Партія вважає, що суспільство повинно жити в гармонії з природою, а національна економіка повинна уникати завдання шкоди природі та довкіллю, забезпечуючи розумні потреби суспільства.

 

2.26.  Партія виступає за збереження позаблокового статусу України та розвиток двосторонніх політичних, економічних, культурних та інших стосунків з різними країнами світу виключно на основі взаємної вигоди та поваги.

  2.27.  Партія впевнена, що українське суспільство та держава, побудовані на засадах мерітократії, досягнуть глобального успіху та стануть взірцем для всього світу.

 

   3.     Організаційно-правові механізми втілення програми МПУ в життя.

 

     Для реального втілення в життя  ідеологічних засад МПУ, наведених вище,  буде ще до виборів розроблено при залученні широкого кола фахівців необхідний комплект законодавчих актів, які мають детально відобразити структуру та технологію функціонування оновленого державного механізму України.

      В процесі виборчої компанії основні законодавчі положення, щодо реалізації ідеологічних засад Партії, як і самі засади, будуть широко, всенародно обговорені, всі слушні зауваження та пропозиції буде враховано.

       Після виборів та отримання повноти влади в державі весь комплект законодавчих актів буде  ухвалено пакетним голосуванням вже без будь-яких принципових правок, які могли б порушити їх внутрішню системну логіку та технологічну узгодженість.

      Правовою основою та організаційною структурою оновленого докорінним чином державного механізму стануть:

 

3.1. Конституція України як основний закон держави дійсно прямої дії.

   Особливістю нової, мерітократичної Конституції України буде наявність у кожній її статті, окрім самої конституційної вимоги, вказівки на державну інституцію, що несе персональну відповідальність, в особі її керівника, за дотримання цієї вимоги, а також цілком конкретні санкції у випадку її порушення.

  Факт невиконання положень Конституції буде кваліфікуватися як державний злочин.

 

3.2. Кодекс законів про безпеку, який передбачає створення законодавчої системи, дотримання якої гарантує як особисту безпеку кожного громадянина, так і безпеку держави в цілому.

    Особливістю цього кодексу буде те, що держава бере на себе та законодавчо гарантує виконання функцій щодо забезпечення:

 - оборони країни, яка б забезпечила її готовність ефективно протистояти зовнішній військовій агресії;

 - захисту громадян від протиправних дій та посягань усередині країни;

- захисту інтересів українських громадян та національних інтересів України у світі;

 - захисту громадян та сфери їх життя від природних катаклізмів, наслідків порушень екології, техногенних аварій та катастроф;

 - збирання специфічними методами та дослідження різних видів інформації для використання її в інтересах безпеки України.

 

3.3. Кодекс законів про людину, який передбачає створення законодавчої системи відтворення та виховання фізично та інтелектуально розвинутих поколінь громадян України та сприяння їх максимально повній життєвій самореалізації.

Особливістю кодексу буде те, що він буде розроблений на основі цілісної організаційно-методичної світоглядної системи створення та культу здорового образу життя для всіх рівнів, а саме:

  - для підготовки дітей та учнівської молоді до дорослого життя майбутніх громадян;

 - для навчання студентської молоді та дорослих конкретики професійної та громадської діяльності.

 При цьому передбачається сприяти духовному та фізичному розвитку громадян шляхом стимулювання створення нових і розвитку наявних закладів, а також виробництва необхідного устаткування та оснащення.  

Окрім того, передбачається вивчати та розвивати психофізіологічні та інтелектуальні здібності окремих осіб та сприяти їх адекватному працевлаштуванню.

 

3.4. Кодекс законів про економічну діяльність, який передбачає створення законодавчої системи, яка б організовувала та стимулювала науково обгрунтований розвиток економіки держави з метою досягнення необхідного рівня ВВП, при умові постійного питомого зменшення ресурсних витрат та шкоди довкіллю.

 Особливістю цього кодексу буде те, що держава декларує та стимулює інноваційний шлях розвитку української економіки на основі вітчизняних науково-технічних та дослідно-конструкторських розробок, для чого:

 -  стимулюється наукова та науково-технічна діяльність, спрямована на створення конкурентоспроможної інноваційної української продукції;

 -  визначаються пріоритетні напрямки наукоємного та інтенсивного розвитку економіки, які держава активно підтримує та стимулює;

 -  широко пропагуються та всіляко стимулюються на державному рівні всі види ресурсозбереження та екологічна чистота виробництва.

   Окрім того, удосконалюється законодавство, яке регулює порядок видачі дозволів на провадження підприємницької діяльності та його ліцензування, істотно скорочується перелік необхідних дозволів і відповідних платних процедур.

 

 

3.5. Кодекс законів про соціальні гарантії, який передбачає створення законодавчої системи соціальних гарантій на випадок втрати працездатності та гарантованого соціального захисту непрацездатного населення.

   Особливістю цього кодексу буде те, що всі соціальні гарантії, котрі надаються державою, будуть спиратися на науково-методично, соціально та економічно  обґрунтовану основу.  Ця стаття витрат завжди буде повністю захищеною.  Кошти для цього, в необхідній кількості, будуть у держави завжди.

  Окрім того, держава виступить організатором та гарантом діяльності громадських організацій та фондів соціального спрямування, зокрема:

 -  в системі охорони здоров’я в інтересах громадян;

 - для задоволення потреб громадян у повноцінному відпочинку;

 - для задоволення культурних потреб громадян;

 -  створюючи ефективні форми гарантованого фінансування об’єктів, організацій та фондів соціального спрямування в інтересах громадян, якими вони опікуються;

-          удосконалюючи практику соціального забезпечення і реабілітації громадян з особливими потребами.

 

 3.6. Кодекс законів про управління, який передбачає створення законодавчої системи малозатратного, ефективного узгодження інтересів суспільства та регулювання життєдіяльності держави шляхом органічного поєднання контрольно-адміністративних функцій та юридично-фінансових важелів регуляторного впливу на них.

 Особливістю цього кодексу буде те, що на його правовій основі буде здійснено основні системні реформаторські перетворення в державному механізмі, які й забезпечать  успішну реалізацію цієї Програми.

 Бо саме рівень ефективності системи управління: механізмів визначення цілей, прийняття рішень та оцінки результатів в значній мірі визначає рівень ефективності суспільства і держави, для чого передбачається:

 - контролювати життєдіяльність суспільства та окремих його структурних утворень на предмет виконання Конституції та законодавства України;

 - удосконалювати законотворчу діяльність;

 - удосконалювати практику правозастосування та юридичної діяльності, повернувши її «обличчям до людей»;

 - удосконалювати  адміністративно-територіальний устрій та функціонально-економічні відносини в державі в напрямку розвитку місцевого самоврядування, підвищення ролі громадських організацій;

 - удосконалювати фінансову систему держави, зокрема раціонально розподіляти державні кошти, кардинально спростивши систему оподаткування та бюджетний процес.


 4. Основні характеристики державної системи, яких буде досягнуто в результаті реалізації програми партії


    Державну систему України буде побудовано на основі її функціональної моделі, яка гарантовано забезпечує ефективне виконання цією системою основної функції держави: «Ефективно організовувати та розвивати життєдіяльність суспільства України, створюючи умови для гідного життя її громадян».
    Відповідно до цієї ж моделі,  вдосконалення виконання основних функцій державної системи буде здійснюватись у таких напрямках.

 

4.1.  Гарантування безпеки громадян та держави в цілому

 

4.1.1.      Поєднуючи зміцнення охорони кордонів України з гарантуванням спрощеного законного їх перетину людьми та вантажами, доцільно  організаційно та структурно об’єднати виконання митних і прикордонних функцій.

При цьому, в межах реформування  податково – бюджетної системи, будуть змінені і функції митної служби.

 

4.1.2.      Проголосивши позаблоковий статус, Україна зобов’язана гарантувати собі високий рівень обороноздатності, для чого необхідно мати високоефективні збройні сили, постійно готові протистояти військовій агресії.

           На збройні сили України покладається виконання двох функцій:

           - головної – збройного протистояння будь-яким агресивним проявам;

           - додаткової – морального та фізичного виховання молодих поколінь українських громадян – захисників Батьківщини.

 

З цією метою, збройні сили України будуть складатися з:

 

-   військових формувань всіх родів військ, із високим рівнем сучасного оснащення та професійної підготовки, які несуть постійне бойове чергування та формуються на контрактній основі;

 

-   військових формувань мобілізаційно-навчального характеру, які формуються з призовників (переважно на добровільній основі)  зі строком служби до 1 року та подальшою періодичною обов’язковою перепідготовкою.


4.1.3. Взявши на себе конституційні зобов’язання гарантувати громадянам      захист від протиправних дій і намагань в Україні, держава здійснить:

         - комплекс заходів законодавчого та правозастосовного характеру щодо усунення недосконалостей законодавства, які допускають, а часто і провокують скоєння кримінальних, корупційних, економічних та інших протиправних дій.  Сам факт причетності до злочинних угрупувань буде кваліфікуватися як злочин (за прикладом Грузії);

         - реформування міліції в поліцію не лише за назвою, а передусім за суттю – реально зробивши її захисником громадян та їх прав (також за прикладом Грузії);

         - реформування СБУ, прокуратури та судової системи в інтересах суспільства, позбавивши їх можливості застосування репресивно - обвинувального стилю в своїй роботі.

 

4.1.4. Усвідомлюючи реальні екологічні загрози техногенного характеру для громадян України в поєднанні з негативними наслідками природних катаклізмів, передбачається:
          - інтенсифікувати роботи з рекультивації техногенно забруднених територій;

           - сприяти розвитку виключно екологічно чистих виробництв в Україні, проводячи послідовну, наполегливу політику «згортання»  «брудних»;

           - зміцнити матеріальну базу та фінансове забезпечення системи з запобіганню на ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

4.2.  Виховання гармонійно розвинутого, здорового покоління громадян як основи майбутнього громадянського суспільства.

 

4.2.1.     Виходячи з глибокого переконання, що «не люди для держави, а держава для людей», а також того, що лише здорові, оптимістичні та гармонійно розвинуті люди можуть збудувати собі сильну та успішну державу, питанням виховання  таких за світоглядом людей буде приділятися особлива увага саме на державному рівні.

 

У державі для цього буде створено атмосферу культу здорового, відповідального, морального способу життя, впровадження систем фізичного виховання та загартування, а також поширення різних форм мистецьких і культурних заходів на некомерційній основі.

 


4.2.2.  Визнаючи первинну роль сім’ї та сімейного виховання в підготовці дітей та учнівської молоді до дорослого життя, передбачається системна реалізація принципу безперервності виховання: від сімейного виховання батьків ще до появи дитини, через дошкільне, початкове та середнє навчання та виховання дитини до залучення її до суспільно-корисної діяльності та життя в громадянському суспільстві.

4.2.3.Виходячи з переконання, що «всі діти талановиті», передбачається постійно вивчати та розвивати психофізіологічні та інтелектуальні здібності людини, приділяючи велику увагу профорієнтації та практичним навичкам робітничих професій.
  Сприяти навчанню та соціальному просуванню обдарованих дітей в сферах мистецтва та науки, навчаючи та стимулюючи використовувати освіту для вирішення конкретних суспільно-корисних завдань.

4.2.4. Усвідомлюючи необхідність духовного, культурного та фізичного розвитку своїх громадян, держава:

створює та розвиває заклади фізично-спортивного та культурно-мистецького спрямування, будує необхідні для цього об’єкти;

сприяє роботі неприбуткових громадських організацій, діяльність яких спрямована на розвиток, задоволення та захист інтересів і потреб громадян щодо фізичного, морального та естетичного вдосконалення особистості;

сприяє реалізації програм раціонального дозвілля та відпочинку з урахуванням вікових інтересів.

 

4.3.             Створення умов для ефективної реалізації  трудового потенціалу працездатних громадян з метою забезпечення загального добробуту.

 

4.3.1.     Виходячи з того, що для України найефективнішим і найперспективнішим є інноваційний шлях розвитку як економіки, так і суспільства в цілому, передбачається особливу увагу приділяти розвитку фундаментальних наукових та науково-прикладних досліджень в інтересах України, для чого:

 

 -  більш тісно, функціонально та організаційно пов’язати вищу школу, післядипломну освіту та наукову діяльність із метою покращення їх результативності,

створивши такі умови праці для випускників вишів та науковців для реалізації їхнього творчого потенціалу, які б сприяли поверненню в Україну наших „мізків” і унеможливили відтік кваліфікованих кадрів за кордон у майбутньому;

-          спрямовувати та стимулювати інтелектуальну діяльність у суспільстві та організаційну діяльність у промисловості на створення українських, інноваційних, конкуренто  спроможних видів товарів і послуг.

 

4.3.2.     Усвідомлюючи, що запорукою ефективності є ощадливість, а також те, що природні ресурси обмежені і належать іще й прийдешнім поколінням, передбачається:

 -  обмежити обсяги видобутку корисних копалин та енергоносіїв вимогами науково обґрунтованої,  достатньої необхідності, допускаючи їх експорт тільки у випадках доведеної доцільності та поставляючи їх на експорт тільки в стані максимальної попередньої переробки;

 -  гарантувати системою державного контролю повну рекультивацію та повне відшкодування можливих збитків, завданих довкіллю суб’єктами господарювання;

 -  активно сприяти  ресурсному та енергозбереженню, стимулювати виробництво та використання нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії, а  також заходів щодо охорони довкілля, зокрема стимулювати використання вторинної сировини.


4.3.3. Ми обгрунтовано вважаємо, що Україна може, а отже повинна будувати свою економічну діяльність переважно на виробництві та експорті власної інноваційної високотехнологічної продукції, насамперед у галузях, які вона визначає для себе пріоритетними: сільське господарство та переробка сільгосппродукції, транспорт, туризм і виробництво засобів виробництва для цих галузей і в першу чергу всього спектру необхідних технологічних машин і механізмів.

   У зв’язку з цим передбачається відродити на новому, сучасному рівні необхідний науково-технічний потенціал цих галузей економіки, активно стимулюючи це відродження в умовах сучасних ринкових умов розвитку шляхом раціонального перерозподілу та використання коштів.

 Враховуючи всі світові глобалізаційні тенденції та принципи розподілу праці, ми все ж переконані в необхідності «монопольного панування» України в галузях, зумовлених наданими нам природою сировинними ресурсами (наприклад, чорноземи) та власними науковими досягненнями  (наприклад, зварювання живих тканин живих організмів).

 Більше того, ми переконані, що в пріоритетних галузях з метою підвищення їх конкурентоспроможності має використовуватись технологічне обладнання вітчизняного виробництва.

 Таким чином, усі сфери української економіки, які є місцем для ефективної реалізації  трудового потенціалу працездатних громадян, будуть розвернуті обличчям до людей з метою максимально повної реалізації саме цього потенціалу та забезпечення загального добробуту  суспільства.

 

4.4   Соціальне забезпечення всіх верств населення та соціальний захист непрацездатних громадян.


4.4.1 Визнаючи, що метою соціального розвитку України є побудова громадянського суспільства, передбачається на державному рівні всіляко розвивати і стимулювати цей процес, зокрема:

- вивчати соціальні проблеми, розробляти та впроваджувати програми розвитку соціальної сфери;

- готувати науковців та фахівців високого рівня для кадрового забезпечення соціальної сфери;

- розробляти й удосконалювати форми та методи самоорганізації громадян та громадських організацій, всебічно сприяючи такій діяльності на державному рівні та стимулюючи ініціативну діяльність самих громадян.

4.4.2. Докорінному реформуванню підлягає система охорони здоров’я, яка буде в першу чергу спрямована на попередження, а вже потім на лікування хвороб, що має  створити передумови для збільшення тривалості життя в Україні до рівня розвинутих країн Європи.

 Державою буде:

–  гарантовано першу та невідкладну медичну допомогу гарантовано та забезпечено державою на всій території країни, для чого розвиватиметься мережа, рівень оснащення та кадрового забезпечення медичних установ, у тому числі й у сільській місцевості;
–  підтримано та стимульовано вітчизняні фармацевтичне виробництво та виробництво медичного обладнання, що сприятиме оптимізації цін на лікарські засоби та медичну апаратуру.

  4.4.3. Бачачи величезний природний та кліматичний потенціал України в галузі оздоровлення та відпочинку громадян та відзначаючи низький рівень його використання, передбачається:
-  стимулювати розвиток мережі та рівень оснащеності закладів відпочинку на основі вивчення інтересів та потреб громадян у цій сфері;
- стимулювати всебічний розвиток туристичної галузі, готувати фахівців для неї, а також підтримувати туристичну самодіяльність громадян;
- соціальною спрямованістю всієї державної політики створювати умови і можливості для належного відпочинку кожного громадянина.

4.4.4.  Соціальні статті бюджету будуть дійсно захищеними не лише на стадії витрачання, а й на стадії формування бюджету.
Формування бюджету, яке буде здійснюватись на основі функціональної моделі держави, буде починатися з соціальної сфери – визначення науково обгрунтованих потреб на неї

 

 4.4.5. Усвідомлюючи величезний моральний і матеріальний борг нашого суспільства перед людьми з особливими потребами, цій проблемі буде приділено особливу увагу:
- на державному рівні передбачено системне вивчення  соціально-психологічних проблем та інтересів інвалідів, осіб похилого віку, тимчасово хворих, розробка програм їх реабілітації та підготовка необхідних кадрів для цього;
-  розвиватиметься достатня мережа оздоровчих закладів та центрів соціальної допомоги та реабілітації;
-  стимулюватиметься створення та діяльність клубів, гуртків, секцій для людей з особливими потребами з метою їх реабілітації та залучення до суспільно активного життя.

 

    4.5.  Організаційне вдосконалення державної регуляторної системи з метою гармонійного та ефективного її функціонування.


     Організаційні та регуляторні функції держави є її головними функціями, які здійснюються в законодавчій, виконавчій та судових формах, адміністративними та фінансово-економічними методами. Від досконалості та ефективності виконання державою цих функцій, в першу чергу, залежить
ефективність всього державного механізму.

    Тому всі накреслені реформи будуть починатися саме з удосконалення системи управління державою та встановлення партнерських відносин між державою та громадянами, в таких основних напрямках.

 

4.5.1.    Буде розроблено та прийнято нову Конституцію як Основний закон прямої дії, який буде визначати не тільки основні «договірні» положення між державою та громадянами України, а й відповідальних за їх виконання та рівень цієї відповідальності.


     На державні ж інституції покладається і функція контролю за дотримання всіх конституційних засад в процесі життєдіяльності суспільства в поєднанні з розвитком системи різних форм громадського контролю.

 

4.5.2.     Завдання мінімізації затрат на виконання управлінських функцій при значному підвищенні їх ефективності вимагає кардинального структурного вдосконалення системи, включаючи принципи адміністративно-територіального устрою України, втілення яких буде сприяти господарському, культурному і демографічному розвитку територій, насамперед депресивних.

 

4.5.3.      Прийняття Конституції як дійсно закону прямої дії призведе до різкого скороченню об’єму інших законодавчих та підзаконних актів, що буде сприяти оптимізації роботи законодавчого органу країни – Верховної Ради та всієї сфери юстиції в державі.


         Окрім того, це дозволить зменшити затрати та підвищить прозорість виконання цих функцій, що стане дуже ефективним антикорупційним заходом.

 

4.5.4.     Основним важелем, за допомогою якого держава здійснює свій регуляторно-організаційний вплив на демократичне суспільство, є фінанси.


       Тож запровадження системи прозорих, контрольованих фінансових потоків в державі є найважливішою і найскладнішою проблемою, для вирішення якої Мерітократична ідеологія є, можливо, єдино ефективною на сьогодні.

Ключовими моментами цієї проблеми є механізми наповнення державного бюджету та витрачання коштів з нього.

 

  Саме в цих моментах тісно сплітаються і моральні, і етичні, і економічні, і злочинні, і національні, і державницькі і багато інших інтересів, від того чи іншого вирішення яких і залежить уся соціальна атмосфера та рівень життя народу.

 

Зокрема, рівень економічної активності та інвестиційної привабливості в державі залежить не від рівня податкового «тиску», а лише від адміністративно-корупційного тиску завдяки абсолютно неефективним, навіть «єзуїтським», методам і формам адміністрування податків.

 

У зв’язку з цим буде кардинально змінено систему оподаткування, в першу чергу, порядок адміністрування податків.  Передбачається звести до мінімуму готівковий грошовий обіг та адмініструвати податки практично автоматично через банківську систему при здійсненні будь-яких платежів.

Державний податковий «тиск» на підприємців буде постійно зменшуватись в міру зростання реальної економіки.

 

Нарешті, повною мірою буде реалізовано принцип формування бюджетів у регіонах «знизу вгору»,  звівши трансферний вплив центру лише до допомоги депресивним регіонам, які теж найближчим часом перестануть бути такими.

 

        

     5. Основні вимоги до  перехідного періоду.

 

     Таким чином, програмна мета партії, як образ і робочий проект майбутньої України, буде детально відображено в нових Конституції та п’яти Кодексах законів (див. розділ 3).

      Надзвичайно важливим моментом досягнення цілі буде розумна технологія перехідного процесу від нинішнього стану до стану, передбаченого цією програмою.  

       З цією метою для кожного напрямку кожної галузі життєдіяльності країни буде опрацьовано перехідні програми.  При цьому деякі з них будуть передбачати розвиток діяльності, деякі корегування напрямків, а деякі повне або часткове згортання сьогоднішньої діяльності. Різні програми можуть бути різнотерміновими, але обов’язково узгодженими між собою.

 

     Але, як завжди, все вирішуватимуть кадри.  Тому головним завданням на сьогодні та на майбутній перехідний період буде пошук та перепідготовка в ідеології та методології цієї Програми мерітократично орієнтованих кадрів.


   За умови усвідомлення більшістю членів суспільства принципових засад  Програми, а відтак віри в необхідність її реалізації – перемога Мерітократії неминуча!

 

Післямова

В процесі розробки та обговорення цієї програми з різними людьми, зокрема з підприємцями, часто виказувалися побажання вставити ті чи інші  положення (навіть вимоги) , які б сприяли вирішенню їхніх сьогоднішніх проблем  у взаємовідношеннях з державою.   Більшість мислить категоріями поступового ПОКРАЩЕННЯ існуючого законодавства та приведенням в існуючу систему влади якихось міфічно гідних, нових людей.  Це навіть не утопія, а великий обман, в кращому випадку, самообман.

Проблема може розвязатися лише зі створенням принципово іншої, ефективної системи, образ та програму побудови якої ми запропонували Вашій увазі.

Тільки в процесі її реалізації будуть вирішені Ваші  сьогоднішні проблеми з державою, і навіть більше, тому що більшість з них просто не виникне.

 Можна, звичайно,   допустити, що може бути принципово інший підхід до розробки програми (не виборчої, а реформаторської), але дворічна апробація різних її принципових засад в ЗМІ – практично не виявила принципових фахових зауважень.

Наша мета – важкодоступна гірська вершина, її добре видно, вона красива.    Наша задача – піднятися на неї.

 

   В роботі на різних  етапах брали участь (за абеткою):  

  Максим Вакуленко, Ірина Василик, Олександр Гнєдаш, Євген Ґолибард, Тарас Гринчук, Олександр Лотош, Катерина Мельник, Олег Мяльниця,  Володимир Пархоменко, Тетяна Пашко, Святослав Стеценко.

 

 

 

 

 

Коментарі

Додати коментар

Лі Куан Ю

Сингапурська історія

Лариса Буракова

Почему у Грузии получилось

Хроніка реформ у Грузії

Боротьба з корупцією

Фільм Єжи Гоффмана

Україна. Становлення нації